KOMUNIKAT z dnia 25.01.2021r.

Print Drukuj
Na podstawie §2 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r., poz. 117) Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.
 
Wnioski przyjmowane będą w dniach od 22.02.2021r. do 23.02.2021r.
w godzinach od 8.00 do 15.00.

Wnioski:
1. w formie papierowej
(podpisane przez osobę/y upoważnioną/e) - wniosek wraz z wymaganymi załącznikami można przesłać pocztą bądź przesyłką kurierską, lub złożyć osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich do skrzynki podawczej mieszczącej się w poczekalni Urzędu. W przypadku wniosków nadsyłanych pocztą lub przesyłką kurierską decyduje data wpływu wniosku do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich.

2. w formie elektronicznej (podpisane podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad określonych w przepisach dotyczących podpisu elektronicznego, lub podpisany podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP) należy wysłać za pomocą systemu praca.gov.pl lub ePUAP (www.epuap.pl) na adres skrzynki podawczej "/puppiekary/SkrytkaESP" (z katalogu spraw wybieramy pozycję "Pismo ogólne do podmiotu publicznego" adresując wniosek wraz z załącznikami na adres Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich).

Wnioski złożone w jakikolwiek inny sposób niż określony w niniejszym komunikacie nie będą podlegać rozpatrzeniu.

ZASADY I MOŻLIWOŚCI FINANSOWANIA DZIAŁAŃ NA RZECZ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓW ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY - KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE INTERNETOWEJ URZĘDU. WNIOSEK O DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI UMIESZCZONY JEST W ZAKŁADCE DOKUMENTY DO POBRANIA.

Wnioskodawcy powinni pamiętać, że środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone są na formy kształcenia ustawicznego związane ze szkoleniami zawodowymi.

Informujemy, iż dostępny limit środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi 250.500,00 zł z przeznaczeniem na następujące priorytety:
  • Priorytet pierwszy – wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19; musiały ograniczyć swoją działalność;
W celu spełnienia powyższego warunku, Wnioskodawca do wniosku dołącza oświadczenie, dotyczące konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku z rozszerzeniem/ przekwalifikowaniem obszaru działalności firmy z powołaniem się na odpowiedni przepis niżej wskazanej ustawy ustawy. Dofinansowane formy kształcenia ustawicznego mają wspomagać wprowadzenie zmian umożliwiających utrzymanie się na rynku czy pozwalających uniknąć zwolnień czy wręcz zatrudnić nowych pracowników.

Do wsprarcia w ramach tego priorytetu mają prawo wszyscy pracodawcy, na których zostały nałożone ograniczenia, nakazy i zakazy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowione w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (DZ. U. z 2020r., poz. 1845 i 2112), które przyjęły brzmienie:

Art. 46a. W przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego o charakterze i w rozmiarach przekraczających możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, na podstawie danych przekazanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw administracji publicznej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wojewodów:
  1. zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego,
  2. rodzaj stosowanych rozwiązań – w zakresie określonym w art. 46b – mając na względzie zakres stosowanych rozwiązań oraz uwzględniając bieżące możliwości budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Art. 46b. W rozporządzeniu, o którym mowa w art. 46a, można ustanowić:
  1. ograniczenia, obowiązki i nakazy, o których mowa w art. 46 ust. 4;
  2. czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;
  3. czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
  4. obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz sotoswaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
  5. obowiązek poddania się kwarantannie;
  6. miejsce kwarantanny;
  7. (uchylony)
  8. czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;
  9. nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;
  10. nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
  11. zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
  12. nakaz określonego sposobu przemieszczania się.bądź wynikające z obostrzeń nałożonych przez władze samorządowe.
  • Priorytet drugi – wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów/osób chorych/niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby;
W celu spełnienia powyższego warunku, Wnioskodawca do wniosku dołącza oświadczenie o konieczności odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności.
  • Priorytet trzeci – wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach tego priorytetu pracodawca powinien wskazać, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie miasta Piekary Śląskie bądź województwa śląskiego. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki „Barometru zawodów 2020" dla miasta Piekary Śląskie oraz „Barometru zawodów 2020" województwa śląskiego (wyniki badania zamieszczone na stronie internetowej Urzędu). Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu udowadnia we wniosku, ze wskazany zakres kształcenia ustawicznego jest powiązany z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym.
  • Priorytet czwarty – wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;.
Uczestnicy kształcenia ustawicznego muszą mieć ukończone 45 lat na dzień złożenia wniosku.
  • Priorytet piąty – wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;,
Przyjęty priorytet w tym zakresie pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Adresatami priorytetu są przede wszystkim osoby, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Nie ma znaczenia czy powrót na rynek pracy nastąpił do pracodawcy, u którego osoba pracowała przed przerwą czy została zatrudniona u nowego pracodawcy.

W celu spełnienia powyższego warunku, Wnioskodawca do wniosku dołącza oświadczenie, że potencjalny uczestnik kształcenia spełnia warunki dostępu do priorytetu. W oświadczeniu nie należy wskazywać powodu pozostawania bez pracy. Uzyskanie wsparcia w ramach powyższego priorytetu będzie szczególnie weryfikowane na podstawie informacji zawartych w uzasadnieniu potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy oraz obowiązujących priorytetów wydatkowania środków KFS.
  • Priorytet szósty – wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych;
Sformułowanie „nowe technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć jako rozwiązania nowe dla Wnioskodawcy, a nie dla całego rynku pracy.

Pracodawcy, chcący skorzystać z dofinansowania w ramach ww. priorytetu wykazują, że:
  • w ciągu jednego roku przed lub w ciągu trzech miesięcy po złożeniu wniosku zostały lub zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi zmianami. W tym celu należy przedłożyć dokument potwierdzający dokonany lub planowany zakup maszyn, narzędzi technologii i systemów, a także wskazać konkretną datę zakupu, a po dokonaniu zakupu dostarczyć kopię faktur. Należy także złożyć oświadczenie, w którym opisane będzie zastosowanie nowych technologii i narzędzi pracy.

Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu szóstego można objąć jedynie pracownika i pracodawcę, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy.
  • Priorytet siódmy – wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa dojrzałości;
Wnioskodawca, który chce spełnić powyższe wymagania musi złożyć oświadczenie w formie pisemnej, że osoby, które będą brały udział w kształceniu ustawicznym dofinansowanym ze środków KFS nie mają świadectwa dojrzałości lub nie mają ukończonej szkoły na jakimkolwiek poziomie.
  • Priorytet ósmy – wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
W ramach tego priorytetu środki KFS ma być przeznaczone na sfinansowanie obowiązkowych szkoleń branżowych nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

Przy występowaniu o wsparcie na szkolenia nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu należy wykazać w formie pisemnego oświadczenia do wniosku, że wskazane szkolenia są szkoleniami branżowymi.

Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne. Definicja stażu uczniowskiego (art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016r.) określa, że jest to staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego. Jednocześnie rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.

Przy występowaniu o wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego należy wykazać w formie pisemnego oświadczenia do wniosku, że osoby, które będą objęte szkoleniami w ramach ww. priorytetu mają powierzone zadania/ obowiązki opiekunów praktyk zawodowych, opiekunów stażu uczniowskiego, instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia.

UWAGA!!!
Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów.

Pracodawca nie może otrzymać dofinansowania do usług, świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu pracodawcy, polegające w szczególności na:
  1. uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
  2. posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
  3. pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
  4. pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.

Środki KFS nie mogą zostać przeznaczone na opłacenie kosztów kształcenia ustawicznego, które:
  1. zostało sfinansowane z innych środków publicznych;
  2. pracodawca jest obowiązany zapewnić na mocy odrębnych przepisów;
  3. obejmuje działania rozpoczęte przed dniem podpisania umowy o dofinansowanie;
  4. dotyczy małżonka, rodziców, dzieci własnych i przysposobionych pracodawcy lub współmałżonka pracodawcy;
  5. świadczone jest przez instytucje zagraniczne i/lub prowadzone za granicą Polski.
Z dofinansowania ze środków KFS wyklucza się:
  • staże podyplomowe wraz z kosztem obsługi określonym w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy i lekarzy dentystów, o których mowa w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także specjalizacje pielęgniarek i położnych, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej;
  • szkolenia BHP i p.poż;
  • kursy na prawo jazdy kat. B.
Przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia (na podstawie §6 ust. 5 ww. rozporządzenia):
  • zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  • zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  • koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  • posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  • w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  • plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  • możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.

UWAGA!
Środki KFS muszą zostać wydane i rozliczone w roku 2021.

W sytuacji gdy zainteresowanie pracodawców skorzystaniem ze środków KFS przekroczy limit wydatków przyznany na powiat:
  1. będą finansowane wyłącznie kursy (nie będą finansowane studia podyplomowe, egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, badania lekarskie lub psychologiczne, ubezpieczenie NNW, określanie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego),
  2. preferowane będą kursy umożliwiające zdobycie kwalifikacji zawodowych lub uprawnień zawodowych (szkolenia zawodowe bez tzw. „miękkich"),
  3. pierwszeństwo w przyznaniu dofinansowania otrzymają pracodawcy niekorzystający w roku 2020 ze wsparcia w ramach KFS oraz pracodawcy, którzy nie są organem administracji publicznej w rozumieniu przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Załączniki - Krajowy Fundusz Szkoleniowy

 
Informacje o publikacji dokumentu