KOMUNIKAT z dnia 25.11.2019r.

Print Drukuj
Na podstawie §2 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r., poz. 117) Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

Wnioski przyjmowane będą w dniach od 06.12.2019r. do 09.12.2019r. w godzinach od 8.00 do 15.00.

Wnioski:
1. w formie papierowej (podpisane przez osobę/y upoważnioną/e) należy składać w Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP Piekary Śląskie - stanowisko nr 10.

2. w formie elektronicznej (podpisane podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad określonych w przepisach dotyczących podpisu elektronicznego, lub podpisany podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP) należy wysłać za pomocą systemu ePUAP (www.epuap.pl) na adres skrzynki podawczej "/puppiekary/SkrytkaESP" (z katalogu spraw wybieramy pozycję "Pismo ogólne do podmiotu publicznego" adresując wniosek wraz z załącznikami na adres Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich).

Wnioski złożone w jakikolwiek inny sposób niż określony w niniejszym komunikacie nie będą podlegać rozpatrzeniu.

ZASADY I MOŻLIWOŚCI FINANSOWANIA DZIAŁAŃ NA RZECZ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓW ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY - KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE INTERNETOWEJ URZĘDU. WNIOSEK O DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI UMIESZCZONY JEST W ZAKŁADCE DOKUMENTY DO POBRANIA.

Informujemy, iż dostępny limit środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczony jest na następujące priorytety:
  • Priorytet A – wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej;

    Pracodawca, do wniosku, załącza pisemne oświadczenie, w którym musi wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS lub WTZ.


     
  • Priorytet B – wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;

    Pracodawca, do wniosku, załącza pisemne oświadczenie, w którym potwierdza posiadanie przez osobę, która będzie uczestniczyła w kształceniu ustawicznym dofinansowanym ze środków KFS aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.


     
  • Priorytet C – wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy;

    -  w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku zostały zakupione nowe maszyny i narzędzia, wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi zmianami. W celu udowodnienia powyższego należy załączyć do wniosku kopie faktur za zakup nowych maszyn, narzędzi, technologii, systemów i oświadczenie, w którym opisane będzie zastosowanie nowych maszyn, narzędzi, technologii czy systemów.

    - w ciągu trzech miesięcy po złożeniu wniosku zostaną zakupione nowe maszyny i  narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z planowanymi do wprowadzenia zmianami. W tym celu należy przedłożyć dokument potwierdzający planowany zakup maszyn, narzędzi, technologii, systemów i wskazać konkretną datę zakupu, a po dokonaniu zakupu dostarczyć kopię faktur. Należy także złożyć oświadczenie, w którym opisane będzie zastosowanie nowych maszyn, narzędzi, technologii czy systemów.

    Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu C można objąć jedynie pracownika, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy.

UWAGA!!!
Wnioski o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków rezerwy KFS muszą mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów Rady Rynku Pracy.


Pracodawca nie może otrzymać dofinansowania do usług, świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu pracodawcy, polegające w szczególności na:

 
a) uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
b) posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
c) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
d) pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.

Środki KFS nie mogą zostać przeznaczone na opłacenie kosztów kształcenia ustawicznego, które:
  1. zostało sfinansowane z innych środków publicznych;
  2. pracodawca jest obowiązany zapewnić na mocy odrębnych przepisów;
  3. obejmuje działania rozpoczęte przed dniem podpisania umowy o dofinansowanie;
  4. dotyczy małżonka, rodziców, dzieci własnych i przysposobionych pracodawcy lub współmałżonka pracodawcy

Przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia (na podstawie §6 ust. 5 ww. rozporządzenia):
  • zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  • zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  • koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  • posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  • w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  • plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  • możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.

UWAGA!
  1. Środki rezerwy KFS muszą zostać wydane i rozliczone w roku 2019.
  2. Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów.
  3. Koszt dofinansowania ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na jedną osobę wynosi nie więcej niż 5.000,00 zł.

W sytuacji gdy zainteresowanie pracodawców skorzystaniem ze środków rezerwy KFS przekroczy limit wydatków przyznany na powiat:
a)    będą finansowane wyłącznie kursy (nie będą finansowane studia podyplomowe, egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, badania lekarskie lub psychologiczne, ubezpieczenie NNW, określanie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego),
 
b)    pierwszeństwo w przyznaniu dofinansowania otrzymają pracodawcy niekorzystający w roku 2018 ze wsparcia w ramach KFS oraz pracodawcy, którzy nie są organem administracji publicznej w rozumieniu przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
Informacje o publikacji dokumentu