Komunikat z dnia 24.01.2019r.

Print Drukuj
Na podstawie §2 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków  z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r., poz. 117) Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.

Wnioski przyjmowane będą w dniach od 04.03.2019r. do 05.03.2019r. w godzinach od 8.00 do 15.00.

Wnioski:
1. w formie papierowej
(podpisane przez osobę/y upoważnioną/e) należy składać w Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP Piekary Śląskie - stanowisko nr 10.

2. w formie elektronicznej (podpisane podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad określonych w przepisach dotyczących podpisu elektronicznego, lub podpisany podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP) należy wysłać za pomocą systemu ePUAP (www.epuap.pl) na adres skrzynki podawczej "/puppiekary/SkrytkaESP" (z katalogu spraw wybieramy pozycję "Pismo ogólne do podmiotu publicznego" adresując wniosek wraz z załącznikami na adres Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich).

Wnioski złożone w jakikolwiek inny sposób niż określony w niniejszym komunikacie nie będą podlegać rozpatrzeniu.

ZASADY I MOŻLIWOŚCI FINANSOWANIA DZIAŁAŃ NA RZECZ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓW ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY - KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE INTERNETOWEJ URZĘDU. WNIOSEK O DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI UMIESZCZONY JEST W ZAKŁADCE DOKUMENTY DO POBRANIA.

Informujemy, iż dostępny limit środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi 254.300,00 zł z przeznaczeniem na następujące priorytety:

    - Priorytet pierwszy – wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

    Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach tego priorytetu pracodawca powinien wskazać, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie miasta Piekary Śląskie bądź województwa śląskiego. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki „Barometru zawodów 2019" dla miasta Piekary Śląskie oraz „Barometru zawodów 2019" województwa śląskiego (wyniki badania zamieszczone na stronie internetowej Urzędu).
    
    - Priorytet drugi – wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości;

    Wnioskodawca, który chce spełnić powyższe wymagania musi złożyć oświadczenie w formie pisemnej, że osoby, które będą brały udział w kształceniu ustawicznym dofinansowanym ze środków KFS nie mają świadectwa dojrzałości.
    
    - Priorytet trzeci – wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych pochodzących z grup, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.

    Ze środków w ramach ww. priorytetu korzystać mogą wybrani pracownicy podmiotów uprawnionych:

    • W przypadku przedsiębiorstw społecznych:
        - osoby bezrobotne,
        - absolwenci CIS, KIS,
        - osoby ubogie pracujące tj. osoby wykonujące pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie i której dochody nie przekraczają kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej uprawniający do korzystania z pomocy społecznej,
        - osoby opuszczające młodzieżowe ośrodki wychowawcze i młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
        - osoby opuszczające zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich,
        - osoby korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społecznej, tj. spełniające co najmniej jedną z przesłanek określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej,
        - osoby, o których mowa w  art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003r. o zatrudnieniu socjalnym,
        - osoby opuszczające pieczę zastępczą oraz pełnoletni członkowie rodzin przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, o których mowa w ustawie  z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
        - osoby z niepełnosprawnością – osoby z niepełnosprawnością w rozumieniu Wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020,
        - członkowie gospodarstw domowych sprawujący opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, o ile co najmniej jeden z nich nie pracuje ze względu na konieczność sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością,
        - osoby niesamodzielne,
        - osoby bezdomne lub dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań w rozumieniu Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020,
        - osoby odbywające kary pozbawienia wolności,
        - osoby korzystające z PO PŻ.
    • W przypadku spółdzielni socjalnych:
        - osoby bezrobotne,
        - absolwenci CIS, KIS,
        - osoby niepełnosprawne,
        - osoby do 30. roku życia oraz po ukończeniu 50. roku życia, posiadające status osoby poszukującej pracy, bez zatrudnienia w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i     instytucjach rynku pracy,
        - osoby, o których mowa w art. 49 pkt 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
        - osoby poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu lub niewykonujące innej pracy zarobkowej,
        - osoby usamodzielniane, o których mowa w art. 140 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 9 czerwca o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej Dz. U. z 2018r. poz. 998 i 1076).
    • W przypadku Zakładów Aktywności Zawodowej do skorzystania ze wsparcia w ramach tego priorytetu uprawnieni są wszyscy pracownicy.

    W przypadku spółdzielni socjalnych i przedsiębiorstw społecznych należy uznać te osoby, które przed podjęciem zatrudnienia w przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej spełniały określone przesłanki. Dotyczy to w szczególności osób bezrobotnych oraz osób poszukujących pracy (w tym przed ukończeniem 30 roku życia).

Wnioskodawca, ubiegający się o przyznanie środków z KFS musi złożyć oświadczenie do wniosku, że środki będą przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, spełniających łącznie wszystkie wskazane w priorytecie przesłanki.

    
    - Priorytet czwarty – wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze – załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.)
    
    - Priorytet piąty – wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu.

W ramach tego priorytetu środki KFS ma być przeznaczone na sfinansowanie obowiązkowych szkoleń branżowych nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.

Przy występowaniu o wsparcie na szkolenia nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu należy wykazać w formie pisemnego oświadczenia do wniosku, że wskazane szkolenia są szkoleniami branżowymi.

W przypadku szkoleń dla nauczycieli innych niż nauczyciele zawodu, status prawny szkoły kierującej na szkolenie nie jest istotny. Wnioskodawcą może być zarówno szkoła publiczna jak i niepubliczna.

Przy występowaniu o wsparcie na szkolenia nieobowiązkowe dla nauczycieli  należy wykazać w formie pisemnego oświadczenia do wniosku, że wskazane szkolenia (przekwalifikowanie, nabycie nowych uprawnień, umiejętności) pozwola na pozostanie danego nauczyciela w zatrudnieniu.

Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą korzystać zarówno nauczyciele zatrudnieni na podstawie ustawy Karta nauczyciela jak i na podstawie innych umów spełniających wymogi KFS (tj. umowy pozwalające na zachowanie statusu pracownika).


W ramach tego priorytetu będą finansowane szkolenia na zasadach dotyczących kursów, realizowanych na podstawie rozporządzenia w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.

    
    - Priorytet szósty – wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.

Uczestnicy kształcenia ustawicznego muszą mieć ukończone 45 lat na dzień złożenia wniosku.

UWAGA!!!
Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów.


Pracodawca nie może otrzymać dofinansowania do usług, świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu pracodawcy, polegające w szczególności na:
a) uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
b) posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
c) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
d) pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.


Środki KFS nie mogą zostać przeznaczone na opłacenie kosztów kształcenia ustawicznego, które:
1) zostało sfinansowane z innych środków publicznych;
2) pracodawca jest obowiązany zapewnić na mocy odrębnych przepisów;
3) obejmuje działania rozpoczęte przed dniem podpisania umowy o dofinansowanie;
4) dotyczy małżonka, rodziców, dzieci własnych i przysposobionych pracodawcy lub współmałżonka pracodawcy.


Przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia (na podstawie §6 ust. 5 ww. rozporządzenia):

•    zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
•    zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
•    koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
•    posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
•    w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
•    plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
•    możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.

UWAGA!

1.    Środki KFS muszą zostać wydane i rozliczone w roku 2019.
2.    Składany wniosek powinien mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów.

W sytuacji gdy zainteresowanie pracodawców skorzystaniem ze środków KFS przekroczy limit wydatków przyznany na powiat:
a)    będą finansowane wyłącznie kursy (nie będą finansowane studia podyplomowe, egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, badania lekarskie lub psychologiczne, ubezpieczenie NNW, określanie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego),
b)    pierwszeństwo w przyznaniu dofinansowania otrzymają pracodawcy niekorzystający w roku 2018 ze wsparcia w ramach KFS oraz pracodawcy, którzy nie są organem administracji publicznej w rozumieniu przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego.


 

Krajowy fundusz szkoleniowy - załączniki

Informacje o publikacji dokumentu