KOMUNIKAT z dnia 23.01.2023r.

Print Drukuj


Na podstawie §2 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r., poz. 117) Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.
 
 
Wnioski przyjmowane będą w dniach od  20.02.2023r. do 21.02.2023r. 
w godzinach
od 8:00 do 15:00.

 
 
Wnioski:
1. w formie papierowej (podpisane przez osobę/y upoważnioną/e) - wniosek wraz z wymaganymi załącznikami można przesłać pocztą bądź przesyłką kurierską, lub złożyć osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich. W przypadku wniosków nadsyłanych pocztą lub przesyłką kurierską decyduje data wpływu wniosku do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich.
 
2. w formie elektronicznej (podpisane podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad określonych w przepisach dotyczących podpisu elektronicznego, lub podpisany podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP) należy wysłać za pomocą systemu praca.gov.pl lub ePUAP (www.epuap.pl) na adres skrzynki podawczej "/puppiekary/SkrytkaESP" (z katalogu spraw wybierać należy pozycję "Pismo ogólne do podmiotu publicznego" adresując wniosek wraz z załącznikami na adres Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich).
 
Wnioski złożone w jakikolwiek inny sposób niż określony w niniejszym komunikacie nie będą podlegać rozpatrzeniu.
 
ZASADY I MOŻLIWOŚCI FINANSOWANIA DZIAŁAŃ NA RZECZ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW I PRACODAWCÓW ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY - KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE INTERNETOWEJ URZĘDU. WNIOSEK O DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI UMIESZCZONY JEST W ZAKŁADCE DOKUMENTY DO POBRANIA.
 
Wnioskodawcy powinni pamiętać, że środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczone są na formy kształcenia ustawicznego związane ze szkoleniami zawodowymi.
 
Informujemy, iż dostępny limit środków  Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynosi 222.900,00 zł z przeznaczeniem na następujące priorytety: 
 
  • Priorytet pierwszy – wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;

    W ramach powyższego priorytetu mogą zostać sfinansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców, polskich pracowników i pracodawców w zakresie specyficznych potrzeb szkoleniowych, które zgłaszają cudzoziemcy i zatrudniający ich pracodawcy.

    W przypadku objęcia kształceniem pracowników i pracodawcy z polskim obywatelstwem, należy wykazać w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi, czy też umożliwi im pracę  z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.

    Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazano w szczególności:
    - doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu/ branży;
    - doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
    - ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
    - rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów zatrudniających cudzoziemców.
  • Priorytet drugi – wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy;

    Sformułowanie „nowe procesy, technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć jako rozwiązania nowe dla Wnioskodawcy, a nie dla całego rynku pracy.

    Pracodawcy, chcący skorzystać z dofinansowania w ramach ww. priorytetu wykazują, że:

    - w ciągu jednego roku przed lub w ciągu trzech miesięcy po złożeniu wniosku zostały lub zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi zmianami. W tym celu należy przedłożyć dokument potwierdzający dokonany lub planowany zakup maszyn, narzędzi technologii i systemów, a także wskazać konkretną datę zakupu, a po dokonaniu zakupu dostarczyć kopię faktur. Należy także złożyć oświadczenie, w którym opisane będzie zastosowanie nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.

    Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie pracownika i pracodawcę, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy lub będzie wdrażał nowe procesy.


     
  • Priorytet trzeci – wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

    Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach tego priorytetu pracodawca powinien wskazać, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie miasta Piekary Śląskie bądź województwa śląskiego. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki „Barometru zawodów 2023" dla miasta Piekary Śląskie oraz „Barometru zawodów 2023" województwa śląskiego (wyniki badania zamieszczone na stronie internetowej Urzędu). Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba Powiatowego Urzędu Pracy w Piekarach Śląskich, powinien wykazać, że zawód jest deficytowy dla miejsca wykonywania pracy według Barometru zawodów 2023 dla powiatu, w którym wykonywana jest praca. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu udowadnia we wniosku, ze wskazany zakres kształcenia ustawicznego jest powiązany z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym.


     
  • Priorytet czwarty – wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia;

    W ramach powyższego priorytetu Pracodawca ze środków KFS będzie mógł sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 50 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników), które zostały zatrudnione w okresie ostatniego roku lub w okresie ostatniego roku miały zmieniony zakres obowiązków w aktualnym miejscu pracy lub będą miały zmieniony zakres obowiązków w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Pracownik lub pracodawca musi mieć ukończone 50 lat najpóźniej na dzień złożenia wniosku.


     
  • Priorytet piąty – wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych;

    Przyjęty priorytet w tym zakresie pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. 

    Adresatami priorytetu są przede wszystkim osoby, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Nie ma znaczenia czy powrót na rynek pracy nastąpił do pracodawcy, u którego osoba pracowała przed przerwą czy została zatrudniona u nowego pracodawcy.


    W celu spełnienia powyższego warunku, Wnioskodawca do wniosku dołącza oświadczenie, że potencjalny uczestnik kształcenia spełnia warunki dostępu do priorytetu. W oświadczeniu nie należy wskazywać powodu pozostawania bez pracy. 

    Z dofinansowania w ramach powyższego priorytetu mogą skorzystać także członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania (dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym). 

    Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu udowadnia we wniosku, ze wskazany zakres kształcenia ustawicznego jest skierowany do osoby pracującej, która jest członkiem rodziny wielodzietnej.

    Uzyskanie wsparcia w ramach powyższego priorytetu będzie szczególnie weryfikowane na podstawie informacji zawartych w uzasadnieniu potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego, przy uwzględnieniu obecnych lub przyszłych potrzeb pracodawcy.

    Warunki powyższego priorytetu – powrót na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz bycia członkiem rodziny wielodzietnej – nie muszą być spełniane łącznie.

     
  • Priorytet szósty – wsparcie kształcenia ustawicznego  osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejetności cyfrowych oraz umiejetności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami;

    Dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS w ramach powyższego priorytetu dotyczy wyłącznie osób młodych do 30 roku życia. Warunki wskazane w tym priorytecie- szkolenie z zakresu umiejętności cyfrowych oraz posiadanie jako przeważającego jednego z wymienionych niżej kodów  PKD - nie muszą być spełnione łącznie. 


    Wsparcie kształcenia ustawicznego osób młodych do 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych. W złożonym wniosku o dofinansowanie ze środków KFS podnoszenia kompetencji cyfrowych Pracodawca w uzasadnieniu wykazuje, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które są objęte tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie.

    Wsparcie kształcenia ustawicznego osób młodych do 30 roku życia w zakresie umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami

    Wsparcie w ramach powyższego priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży energetycznej i gospodarki odpadami. Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego – według stanu na 1 stycznia 2023 roku – odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności, w tym poprzez wykazanie bezpośredniego związku danego stanowiska pracy z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.


    Przeważające kody PKD według stanu na dzień 1 stycznia 2023r., które będą decydować o przynależności do branży energetycznej lub gospodarki odpadami:
    PKD 06.20.Z – Górnictwo gazu ziemnego
    PKD 24.46.Z – Wytwarzanie paliw jądrowych
    PKD 25.21.Z – Produkcja grzejników i kotłów centralnego ogrzewania
    PKD 27.12.Z – Produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej
    PKD 27.11.Z – Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów
    PKD 27.20.Z – Produkcja baterii i akumulatorów
    PKD 27.31.Z – Produkcja kabli światłowodowych
    PKD 27.32.Z – Produkcja pozostałych elektronicznych i elektrycznych przewodów 
    i kabli
    PKD 27.33.Z – Produkcja sprzętu instalacyjnego
    PKD 27.40.Z – Produkcja elektrycznego sprzętu oświetleniowego
    PKD 27.51.Z – Produkcja elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego
    PKD 27.90.Z – Produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego
    PKD 28.11.Z – Produkcja silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych
    PKD 28.12.Z – Produkcja sprzętu i wyposażenia do napędu hydraulicznego 
    i pneumatycznego
    PKD 28.21.Z – Produkcja pieców, palenisk i palników piecowych
    PKD 28.25.Z – Produkcja przemysłowych urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych
    PKD 29.31.Z – Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych
    PKD 35.11.Z – Wytwarzanie energii elektrycznej
    PKD 35.12.Z – Przesyłanie energii elektrycznej
    PKD 35.13.Z – Dystrybucja energii elektrycznej
    PKD 35.14.Z – Handel energią elektryczną
    PKD 35.21.Z – Wytwarzanie paliw gazowych
    PKD 35.22.Z – Dystrybucja paliw gazowych w systemie sieciowym
    PKD 35.23.Z – Handel paliwami gazowymi w systemie sieciowym
    PKD 35.30.Z – Wytwarzanie i zaopatrywanie w parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych
    PKD 38.11.Z – Zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne
    PKD 38.12.Z – Zbieranie odpadów niebezpiecznych
    PKD 38.21.Z – Obróbka i usuwanie odpadów innych niż niebezpieczne
    PKD 38.22.Z – Przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych
    PKD 38.31.Z – Demontaż wyrobów zużytych
    PKD 38.32.Z – Odzysk surowców z materiałów segregowanych
    PKD 42.21.Z – Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych
    PKD 42.22.Z – Roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych 
    i elektroenergetycznych
    PKD 43.21.Z – Wykonywanie instalacji elektrycznych
    PKD 39.00.Z – Działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność usługowa związana z gospodarką odpadami
    PKD 43.22.Z – Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych 
    i klimatyzacyjnych
    PKD 49.50.A – Transport rurociągami paliw gazowych
    PKD 52.10.A – Magazynowanie i przechowywanie paliw gazowych

     
 
UWAGA!!!
 
1. Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów
 
2. Środki KFS muszą zostać wydane i rozliczone w roku 2023.
 
 
 
Pracodawca nie może otrzymać dofinansowania do usług, świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu pracodawcy, polegające w szczególności na: 
 
a) uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej, 
b) posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji, 
c) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika, 
d) pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
 
Środki KFS nie mogą zostać przeznaczone na opłacenie kosztów kształcenia ustawicznego, które:
 
1) zostało sfinansowane z innych środków publicznych; 
2) pracodawca jest obowiązany zapewnić na mocy odrębnych przepisów;
3) obejmuje działania rozpoczęte przed dniem podpisania umowy o dofinansowanie;
4) dotyczy małżonka, rodziców, dzieci własnych i przysposobionych pracodawcy lub współmałżonka pracodawcy;
5) świadczone jest przez instytucje zagraniczne i/lub prowadzone za granicą Polski.
6) o które wnioskuje lub jest wykonawcą osoba prawna, podmiot lub organ objęty środkami sankcyjnymi w związku z działaniami wojennymi Federacji Rosyjskiej, w szczególności osobą prawną, podmiotem lub organem z siedzibą w Rosji będącą/cym pod kontrolą publiczną. Wnioskodawca i realizator kształcenia nie może mieć żadnych powiązań, w tym kapitałowych, osobowych z osobami prawnymi, podmiotami lub organami objętymi ww. środkami sankcyjnymi.
 
Z dofinansowania ze środków KFS wyklucza się:
 
- staże podyplomowe wraz z kosztem obsługi określonym w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy i lekarzy dentystów, o których mowa w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także specjalizacje pielęgniarek i położnych, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej;
- szkolenia BHP i p.poż;
- kursy na prawo jazdy kat. B.
 
Przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia (na podstawie §6 ust. 5 ww. rozporządzenia): 
 
zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS 
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku 
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.


Załączniki - Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Informacje o publikacji dokumentu